Mūsų šalyje priimama tris kartus daugiau įstatymų nei Estijoje ir dukart daugiau nei Latvijoje, o naujų ar pakeistų teisės aktų skaičius per metus siekia daugiau nei 23 tūkst. Tokia tendencija menkina įstatymų laikymąsi ir sukuria per didelę teisinio reguliavimo naštą – verslui ir piliečiams tampa sunku sekti bei laikytis perteklinių ir vienas kitam prieštaraujančių pakeitimų. Ši problema neaplenkia ir augalininkystės sektoriaus.
„Neįvertinti, neišdiskutuoti sprendimai teisėkūroje lemia, kad sprendžiant vieną problemą sukuriamos 2-4 naujos. Turime dar vieną šviežią pavyzdį iš žemės ūkio: balandžio 5 d. įsigaliojusį žemės ūkio ministro įsakymą, kuris turėtų apibrėžti, kaip ūkininkai turėtų purkšti laukus augalų apsaugos produktais, siekiant apsaugoti bites. Nors vienas punktas (59 punktas) yra aiškus ir numato, kad produktai, kurie yra pažymėti kaip „pavojingi bitėms“, gali būti naudojami tik nakties metu bičių maitinimosi periodu. Tai – įprasta praktika, taikoma jau bene dešimtmetį Lietuvoje, taip pat paplitusi ir kai kuriose kitose Europos šalyse. Tačiau kitas to paties įsakymo punktas (74 punktas), suformuluotas labai nevienareikšmiškai – tarsi draudžiama dienos metu naudoti bet kokius augalų apsaugos produktus, net ir nekenksmingus bitėms, jei žemės sklype yra žydinčių augalų. O jų visada yra. Akivaizdu, kad toks reikalavimas yra perteklinis, nes nėra priežasties įpareigoti ūkininkus visus purškimus atlikti tik naktį, net jeigu naudojami bitėms saugūs produktai. Apie šį reikalavimą Lietuvos ūkininkams išgirdę Belgijos ekspertai net pasibaisėjo, kodėl Lietuva jį taiko, nes darbas naktį yra ir mažiau saugus pačiam dirbančiajam, ir gali trukdyti nakties poilsį aplinkiniams gyventojams, nesigilinant į technologinius dalykus, tokius kaip iškritusi rasa, didesnė pesticidų nutekėjimo tikimybė“, – komentuoja asociacijos CropLife Lietuva vadovė Zita Varanavičienė.
Pasak ekspertės, chaotiško teisės aktų priėmimo būtų galima išvengti atlikus išsamius jų poveikio vertinimus ir skyrus daugiau dėmesio viešam jų aptarimui. Susipažinkite su jos įžvalgomis plačiau: bit.ly/3Q5nDHw