2024 m. lapkričio 26 d. Vilniuje, viešbutyje „Vilnius Park Plaza“, įvyko konferencija, skirta aktualiam žemės ūkio sektoriaus iššūkiui – nelegalių augalų apsaugos produktų tiekimo ir naudojimo prevencijai. Renginys pritraukė Lietuvos ir užsienio ekspertus, o tarp garbingų svečių buvo ir Lietuvos žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius. Renginio pradžioje sveikinimo žodį tarė Europos Parlamento narys Vytenis Andriukaitis, kuris pabrėžė: nelegalių augalų apsaugos produktų keliamą riziką sveikatai ir aplinkai. Šios priemonės dažnai yra ne tik nelegalios, bet ir pavojingos. Tarptautinio bendradarbiavimo būtinybė siekiant sumažinti nelegalios prekybos apimtis yra neišvengiama. Pasak jo, būtina užtikrinti griežtesnę kontrolę ir koordinuotą veiksmų planą tarp ES šalių. Aplinkos apsauga taip pat yra labai svarbus prioritetas.
Konferencijoje pranešimus skaitė šie ekspertai:
- Lukasz Wozniacki, CropLife Europe vyresnysis vadovas kovos su klastotėmis srityje, kalbėjo apie viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimo galimybes užkertant kelią nelegalių produktų plitimui.
- Zita Varanavičienė, CropLife Lietuva direktorė, pristatė Lietuvos nelegalių produktų rinkos tendencijas ir verslo požiūrį į šią problemą.
- Karolina Kukliauskaitė, VATŽŪM agrochemijos skyriaus patarėja, aptarė šešėlinės rinkos kontrolės priemones ir iššūkius.
- Vicky Brock, „Vistal Works“ generalinė direktorė, akcentavo skaitmeninių įrankių svarbą kovojant su nelegalių produktų prekyba internete.
- Inga Jasaitytė ir Andrius Krivickas, FNTT atstovai pateikė keletą šėšėlinės rinkos pavyzdžių ir kaip tai buvo užkardyta
- Natalie Waterschoot, „Bayer CropScience“ pasaulinė AC vadovė, pristatė „Safety Seal“ technologiją, kuri padeda ūkininkams atpažinti klastotes.
- Vaidas Grinkevičius, CropLife Lietuva ACF projekto vadovas, kalbėjęs apie ES teisės aktų įgyvendinimą ir atsakomybės už nelegalią prekybą stiprinimą.
- Lina Poškuvienė, STT atstovė, nagrinėjusi korupcijos poveikį aplinkos apsaugai ir maisto saugai.
Konferencijos metu ekspertai išsamiai aptarė, kaip nelegalūs augalų apsaugos produktai kelia pavojų sveikatai, aplinkai ir žemės ūkio sektoriaus ekonomikai. Šios priemonės dažnai yra nekokybiškos, nesaugios ir jų naudojimas turi ilgalaikį neigiamą poveikį. Renginys tapo puikia platforma diskusijoms ir sprendimų paieškai, siekiant sumažinti nelegalių produktų keliamas grėsmes. Organizatoriai tikisi, kad konferencijoje išsakytos mintys prisidės prie efektyvesnės kovos su šiuo globaliu iššūkiu.