Praėjusią savaitę vykusiame Lietuvos žemės ūkio tarybos narių suvažiavime pasisakė „CropLife Lietuva“ direktorė Zita Varanavičienė, kuri akcentavo opiausias augalų apsaugos sektoriaus problemas. Šiandien augalų apsaugos produktų rinka išgyvena itin reikšmingus pokyčius, kurių pasekmės gali būti juntamos ne tik ūkininkų ūkiuose, bet ir visos šalies maisto tiekimo grandinėje.
Buvo priminta, kad cheminiai augalų apsaugos produktai kadaise Europai padėjo pamiršti sąvoką „nederliaus metai“. Tačiau dabar situacija keičiasi – nuo 2019 m. rinka neteko daugiau nei 80 veikliųjų medžiagų, tarp jų – net 13 biopesticidų, kurie nebuvo perregistruoti. Tokia tendencija ne tik mažina galimų sprendimų spektrą, bet ir didina pasėlių ligų bei kenkėjų atsparumo riziką. Vienas iš pavyzdžių – bulvių maro sukėlėjo Phytophthora infestans fungicidams atspari R2 rasė, kuri jau pasiekusi Lenkiją. Jeigu nebus imtasi tinkamų sprendimų, greitai bulvės Lietuvoje gali tapti retenybe. Augintojai susiduria su dar rimtesniais iššūkiais, tokiais kaip bakterinis žiedinis puvinys. Akcentuotas augantis fitoplazmų pavojus, sukeliantis vadinamąją „mažo cukraus ligą“. Ji sunaikina iki 80–100 % cukrinių runkelių, cukinijų ir kitų kultūrų derliaus. Vienintelė veiksminga priemonė – ligos pernešėjų, čiulpiančių vabzdžių, kontrolė.
Taip pat buvo paliestas REACH reglamento peržiūros klausimas, kuris gali turėti reikšmingų pasekmių žemės ūkiui ir augalų apsaugos produktų prieinamumui. Pabrėžta, kad planuojami sprendimai dėl cheminių medžiagų ribojimo turėtų būti paremti rizikos, o ne vien tik savybių vertinimu. Paraginta siekti glaudesnio bendradarbiavimo tarp aplinkos ir žemės ūkio ministerijų, siekiant išvengti spragų, kurios gali kilti dėl skirtingo institucijų suvokimo apie žemės ūkio realijas.
Buvo aptarti praktiniai žingsniai, kuriuos būtina įgyvendinti Lietuvoje: įvertinti nacionalinių skaičiavimo reikalavimų reikalingumą, patikslinti biologinių produktų ženklinimą, kuris leistų ūkininkams tinkamiau pasirinkti produktus, siekiant padidinti augalų apsaugos produktų asortimentą efektyviau išnaudoti abibusio duomenų pripažinimo procedūrą.